A természetes környezet
A TERMÉSZETES KÖRNYEZET.
/Hatása a biotóp akvárium esetében /
Szinte elkerülhetetlen, ha a bitopókat említjük, hogy ne tegyük hozzá azt is, hogy a ..."természetes környezet"...Hiszen a természetes környezet az az élőhely, vagy másszóval biotóp, az a kis életközösség, ahol együt élnek az egysejtűek, a halak, a vizinővények, vagyis mindenki és minden azon az akár szűk helyen is. Legyen az élő, vagy élettelen, lény vagy netán tárgy....egy szikla, a kavics, de lehet egy megkövült faág is.
Ezen az oldalon is mint eddig, felszeretném hívni a figyelmét mindenkinek, legyen az felnőt vagy gyermek a halak szeretetére, ha lehetek egy kicsit elfogult, akkor azon oknál fogva, hogy "halak jegyű" vagyok. Szeretném bemutatni azt a változatos természetes környezetet, azokat a vízi világokat, amelyekből ez a sokfajta és valóban közkedvelt akváriumi halaink is származnak. Ezen élőlényeink igen változatos elterjedését mutatja az is, hogy a fellelhetőségi helyeik akár a tenger, vagy az édes vízek. Ezen belül is lehet a gyors folyású patakoktól vagy gyors sodrású folyóktól a csendes tavakon át egészen, a hatalmas sós vízű óceánokig. De külön kiemelhetném az édes és sósvízek szélsőségeit, keveredésüket, mint például a brakkvízek, vagy akár a oceán partok mocsarai, de a tengerbe ömlő folyó torkolatok egyediségét is kihangsúlyozhatnám, hogy valóban kiemeljem ezen területek egyediségét, természetes biotóp jellegét.
A BERENDEZÉS LEHETŐSÉGEI ÉS NÉHÁNY SZEMPONTJA:
Itt most ebben az esetben jelképesen 3 részre osztottam fel ezt a kialakítandó biotóp jellegű akváriumot, azért írom hogy jellegű, mert még szükség van egy kis időre, hogy a nővényeink elérjék a méretüket és betelepítsék a rendelkezésükre álló helyet. Ennek alapján a három részre osztás jelentése, 1=TERJESZKEDŐ NÖVÉNYEK: a jelentése pedig a következő, hogy a terjeszkedés /növekedés/ szabályát figyelembe véve, a medence előterébe kerüljenek az alacsony, mig hátrafelé haladva a középmagas növényeink és természetesen a hátsó falra, vagy ha van beépített takaró hátfal, akkor az elé kerüljenek a magas, vagy hosszúszárú növényeink, melyek természetesen az adott biotóp területre jellemzőek. A felosztás következő része 2=TISZTÁSOK KIALAKÍTÁSA: ennek a jelentése és főleg jelentősége többféle. Az egyik például az, hogy a tisztás, vagy tisztások, /mint a természetben is/, segítsék a növényeink könnyebb fényhez jutását és az erősebb fényt szerető halainknak is kedvenc "napozó helye" lehet. Végül pedig az utolsó 3=TECHNIKAI ESZKÖZÖK ELREJTÉSE: ebben az esetben az a lényeg, hogy a halaink számára oly idegen technikai dolgainkat, fűtőtest, vízszűrő, vízbuborékoltató ...stb, ügyesen és föleg természetes módon elrejtsük a halak és az akváriumot szemlélők szeme elöl. Ilyenkor alkalmazhatunk sokféle megoldást, most csak néhányat sorolnék fel, ilyen lehet a növényekkel körbevenni, díszitő elemekkel eltakarni, /faágak, sziklák, nagy kavicsok/, vagy a már említett hátfal beépítése még az akvárium első elkészítési stádiumában, /sziklafal mögé rejtve, beépítve fűtést, szürést ...stb/. A tengeri akváriumokat megemlítve ilyen esetekben is remek megoldás a előre megtervezett és kialakított hátfal, sziklafal/, vagy nagyobb kavicsok , tengeri kagylók, csigák házai.
Egy rövid kitérőként említeném meg, hogy a halak túlélési ösztöne fantasztikus és szinte néha hihetetlen, hiszen ma is élnek olyan ismert fajok, amelyek sokszor azonosak azokkal a halfajokkal, amelyek azonosíthatok azokkal a megtalált "fosszilis leletek" egyedeivel amelyek már több mint hetven millió évvel ezelőtt már léteztek az "ősi óceánokban".
Ezen természetes és változatos élőhelyeiknek hatása révén alakult ki a testük sokfélesége. Minden formának, alaknak és az úszóinak a formátuma, de ide sorolhatjuk a szem elhelykedését, vagy a szájformátumokat is meg van a saját jelentősége, szerepe. Akár a stabilítást, vagy a siklás gyorsaságát, a terep tárgyak kikerülését, netán a táplálkozási szokásokat tekintjük, de alapul vehetjük a különböző élőhelyeken való mozgást, ez mind-mind szerepet játszott a halak csodálatos formavilágának kialakulásában.
Ha röviden összegezni akarnám, hogy mi is az a "biotóp akvárium", talán egy-két mondatban sűrítve a lényeg ez lenne: ......ez a fajta akvárium típus egy apró, miniszelete a természetnek, a számomra oly fontos és értékes természetnek. Ahol az összeillő halfajták és növények csoportja az "eredeti élőhelynek" megfelelően akár egy üveg medencébe sűrítve is termésszetes körülmények között jól érzik magukat. Ennek a szépségét még az sem zavarhatja meg, ha egyes biotóp zónát szerényebb növény, vagy halfajták népesítik be, ilyenkor megengedett lehetőség, hogy a közeli területekre jellemző növény és halfajtákkal egészítsük ki, bővítsük azt.
KÜLÖNBÖZŐ BIOTÓP AKVÁRIUMOKRÓL VIDEÓK:
/KATTINTS A NYÍLRA !/