Biotóp
A B I O T Ó P
Néhány vázlat és rövid elmélkedés a biotóp fogalmáról, mibenlétéről, hasznáról és jelentőségéről.
-
Először egy egyszerű mintával próbálom bemutatni a biotóp felépítését. Ami majd alapjául szolgálhat az egyéb trópusi tájak, korallszirtek, mangrove mocsarak, afrikai tavak, dél-amerikai folyók biotóp - világának otthoni akváriumának felépítésében.
- A biotóp esetében az élő és élettelen természetet, még a legkisebb részlet kíválasztása esetében is mindig egésznek kell tekinteni. Ha egy állatot vagy növényt pontosan akarunk jellemezni, nemcsak alakját és életmódját kell leírnunk hanem ismerni kell és ezt figyelembe kell venni környezete kialakításakor is. Így és csak ekkor leszünk valóban és valódi TERMÉSZETVÉDŐ és szerető emberek.
A biotóp változatos világa:
Az 1-es pontnál /Malomházi zuhogók /, a folyó kilép a hegyi forrás-övezetéből, áramlása gyors, talaját nagy kövek borítják, a folyóágyban szikladarabok és fatörzsek hevernek összevissza. A víz energiáját a malomházban szelídítik meg, ezután kilép az enyhe lejtésű dombvidékre. A 2-es pontnál a hallépcsők lehetővé teszik a halak folyó menti felfelé vándorlását, hogy így eljuthassanak ívóhelyeikre. A 3-as pontban felduzzasztják a vizet, folyása szinte megáll, szintje mély lesz, azután átbukik a gáton és a 4-es pontnál örvényeket és forgókat alkot. A 3 és 4-es pont között mindössze néhány méter a távolság, mégis egészen különböző biotópok. Ez a BIOTÓP valódi lényege és ebben rejlik a nagyszerűsége is. Ismét egészen mások a viszonyok a levezető csatorna 10-es pontjánál a torkolatában. A 7-es pontban a mellékfolyó hordaléka homokpadot létesített. Itt akadnak olyan sekély és meleg helyek, amelyek élővilága egészen más, mint pl. az 5-ös pont torkolatban, ahol hideg hegyi víz ömlik a folyóba. A 6-os pont helyen sekély vizű, náddal, kákával borított öböl képződött, a különböző apró állatok, elsősorban rovarok és halivadékok valóságos paradicsoma, amelyek itt langyos vízre és bőséges táplálékra találnak. A 9-es pont helyen gyors az áramlás, a 8-as pontnál viszont, ahol két ág egybefolyik, örvények képződnek. Ismét egészen mások az életfeltételek a baloldali védőgát mögöt, a talaj puha és iszapos, a 16-os pont helyen sekély a víz és süti a nap, a 17-esnél tavirózsák vetnek árnyékot, a 18-asnál csak úgy nyüzsögnek a legkülönfélébb apró állatok. Az árterület olykor-olykor a 17-es pont nyííláson át összeköttetésben áll a folyóval, elsősorban tavasszal. Ilyenkor sok hal ívik itt. A halivadékok kedvező életfeltételekre találnak. A meleg árterületet csak az őszi áradások alkalmával hagyják el. A fölötte látható tó számos különböző biotóp tartalmaz, ilyenek a 11-es hely, ahol a víz beömlik a folyóba, a nyílt víz a 13-as és 14-es pontokban, a 12-es ponton tavirózsák burjánzanak, míg a 15-ösön nádas található. Még az a megfúrt nádszál is, amelynek a belsejében rovarlárvák a nád belsejével táplálkoznak, önmagában is egy zárt terület, élettér, vagyis biotóp rész.
NA TERMÉSZETESEN NEM SZERETNÉM ELRIASZTANI AZ ÉRDEKLŐDŐKET, CSAK AZT SZERETTEM VOLNA MEGMUTATNI, HOGY MI IS VALÓJÁBAN AZ - É L E T T É R - , vagy B I O T Ó P .
A biotóp -akvárium:
/ vázlat /
A testalak, a halak esetében, főként attól függ, milyen módon úsznak. Némelyik hal sebesen úszik a táplálékszerzés, a ragadozó elkerülése vagy a vándorlás miatt. Néhány hal teste áramvonalas, torpedó alakú, hogy teljesen kihasználja hidrodinamika törvényeit. A gyorsan úszó halak farka biztosítja a szükséges energiát, de a tövénél keskeny, az oldalra ható erők csökkentése miatt. A kisebb sebességgel mozgó halak kevésbé áramvonalas alakúra fejlődtek. A magas, lapított testű halak könnyen úsznak a növények között, míg a kerek, hengeres testű fajok stabilak a lassú folyású vizekben.